HITY KOTLINY KŁODZKIEJ

HITY KOTLINY KŁODZKIEJ

3 dni

PROGRAM

1 dzień

Wyjazd wcześnie rano. Pierwsze atrakcje czekają na nas w głównym mieście Kotliny Kłodzkiej, czyli urokliwym Kłodzku. Miasto nazywane jest czasami “małą Pragą”. W trakcie krótkiego zwiedzania przespacerujemy się w okolicach Starego Miasta z pięknym ratuszem i przejdziemy przez urokliwy gotycki most św. Jana, który łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka. Wejdziemy też do środka Twierdzy Kłodzko, największej atrakcji miasta, gdzie pełni pasji przewodnicy przybliżą nam historię tego ogromnego obiektu. Twierdza to dziesiątki kilometrów korytarzy, ale my skupimy się na zwiedzaniu części nazywanej korytarzami kontrminowymi, gdzie z łatwością w wyobraźni można przenieść się do XVIII wieku. Korytarze mają w najniższym miejscu tylko 90 cm wysokości, trzeba się więc będzie trochę nagimnastykować, żeby z tego XVIII wieku powrócić. Później przejazd do  Wambierzyc, małej wsi w powiecie kłodzkim, nazywanej czasami “śląską Jerozolimą”. Jest to wyjątkowa w skali kraju wieś, na środku której niespodziewanie wyrasta ogromna barokowa bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, z monumentalnymi i symbolicznymi 56 schodami prowadzącymi do wejścia. Kolejnym punktem koniecznie do zobaczenia w Wambierzycach jest Kalwaria, w skład której wchodzą m.in.: kapliczki, bogaty zespół ikonograficzny, droga krzyżowa oraz kilkanaście zabytkowych bram. Żeby oddać specyfikę tej miejscowości, warto wspomnieć, że strumień przez nią przepływający nazywa się Cedron, a okoliczne wzgórza Tabor, Syjon czy Horeb, klimat całej wsi jest więc unikalny. Przejazd do ośrodka noclegowego, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Dzisiaj pora na całodzienną górską wycieczkę, więc ruszamy w kierunku Gór Stołowych. Nie są to góry wysokie, nie musicie się więc bać stromych, ani długich i męczących podejść. Wręcz przeciwnie, góry te ze względu na swoją wyjątkową budowę geologiczną są “płaskie jak stół”, stąd zresztą ich nazwa. Jednocześnie oferują wyjątkowe widoki, więc są świetnym wyborem na początek górskiej przygody. Najpierw przejdziemy przez malowniczy, naturalny labirynt Błędnych Skał, w którym kręcono niektóre sceny z filmu “Opowieści z Narnii”. Z miejscowym przewodnikiem będziemy wędrować przez szczeliny i zakamarki, pośród wysokich i niskich form skalnych o różnych ciekawych nazwach, takich jak „Skalne Siodło”, „Labirynt”, „Kurza Stopka”, „Tunel” czy „Wielka Sala”. Później chwila odpoczynku i wejście na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). W trakcie wspinaczki zobaczymy kolejne skały o nietypowych kształtach, m.in. „Kwokę”,  „Małpoluda”, „Wielbłąda”, „Głowę Księżniczki Emilki” oraz „Słonia”. Później powrót do ośrodka na obiadokolację i nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Ten dzień zaczniemy od spaceru po jednej z miejscowości uzdrowiskowych Kotliny Kłodzkiej (w zależności o miejsca noclegu będzie to Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój lub Polanica-Zdrój), przejdziemy przez park zdrojowy i zatrzymamy się w pijalni wód mineralnych, gdzie za niewielką opłatą można skosztować smaku miejscowych leczniczych wód. Później pora na trochę rozrywki, odwiedzimy więc Minieuroland pod Kłodzkiem – park miniatur, gdzie już nie palcem po mapie, a stopami po ziemi można zobaczyć w pomniejszeniu najsłynniejsze budowle ziemi kłodzkiej, Dolnego Śląska i wybranych państw Europy. Właściciele tego miejsca zadbali nie tylko o odpowiednie odwzorowanie architektury, ale też o piękną przyrodę, która wypełnia cały park. Dzięki temu spacer po nim to wyjątkowa uczta dla zmysłów. Wśród zabytków znajduje się tu m.in.: wieża Eiffla, Statua Wolności, Łuk Triumfalny, drezdeński Zespół Pałacowy Zwinger, Krzywa Wieża z Pizy, rzymska Fontanna Di Trevi, Brama Brandenburska, praski Ratusz Staromiejski, londyński Big Ben, Uniwersytet Wrocławski, Zamek Książ, wrocławski Ratusz, makieta Twierdzy Kłodzkiej  oraz kłodzkie kamieniczki na rynku. Przestrzeń parku jest idealnym miejscem zabawy i wypoczynku, gdzie wśród przepięknej przyrody czas płynie beztrosko. Na koniec  przejazd do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Kopalnię zwiedzimy podziemną trasą turystyczną – zobaczymy m.in. sztolnię Gertruda, chodnik śmierci oraz podziemny wodospad. W czasie spaceru przewodnik opowie nam o tym jak dawniej wyglądała praca górników i o narzędziach jakimi się posługiwali. Wejdziemy również do dawnego laboratorium, w którym wytapiano złoto, oraz do skarbca pełnego tego cennego kruszcu. Przed wejściem do skarbca przewodnik przypomni o dawniej stosowanych okrutnych karach dla górników, którzy próbowali ukraść wydobywane złoto, tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś wpadł na pomysł, żeby “pożyczyć” sobie jakiś eksponat ze skarbca:) Przejazd powrotny, zakończenie wycieczki wieczorem.

Pobierz program w PDF

CENA WYCIECZKI

480

*Ceny dotyczą wyjazdów z Piły. W celu ustalenia kalkulacji na wyjazd z innego miasta prosimy o kontakt z Biurem

CENA ZAWIERA

 • transport autokarem z WC, klimatyzacją i TV
 • 2 noclegi w pokojach 2-5 osobowych w pensjonatach, łazienka w każdym pokoju
 • 2 śniadania
 • 2 obiadokolacje
 • opiekę pilota w czasie trwania wyjazdu
 • opłaty drogowe i parkingowe
 • usługę licencjonowanego przewodnika górskiego w czasie wycieczki na Błędne Skały i Szczeliniec
 • podatek VAT
 • ubezpieczenie NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Pomocowy

CENA NIE ZAWIERA

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, orientacyjne ceny: Twierdza Kłodzko (20 zł/os.), wejście na Szczeliniec i Błędne Skały (12 zł/os. za oba), Minieuroland (19 zł/os.), Kopalnia Złota (27 zł/os.)