KOTLINA KŁODZKA + KOPALNIA ZŁOTA + ZAMEK KSIĄŻ

KOTLINA KŁODZKA + KOPALNIA ZŁOTA + ZAMEK KSIĄŻ

3 dni

PROGRAM

1 dzień

Wyjazd wcześnie rano i przejazd do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Kopalnię zwiedzimy podziemną trasą turystyczną – zobaczymy m.in. sztolnię Gertruda, chodnik śmierci oraz podziemny wodospad. W czasie spaceru przewodnik opowie nam o tym jak dawniej wyglądała praca górników i o narzędziach jakimi się posługiwali. Wejdziemy również do dawnego laboratorium, w którym wytapiano złoto, oraz do skarbca pełnego tego cennego kruszcu. Przed wejściem do skarbca przewodnik przypomni o dawniej stosowanych okrutnych karach dla górników, którzy próbowali ukraść wydobywane złoto, tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś wpadł na pomysł, żeby “pożyczyć” sobie jakiś eksponat ze skarbca:) Następnym punktem wycieczki będzie wizyta w Średniowiecznej Osadzie Górniczej, gdzie wszystkie obiekty zostały stworzone w skali jeden do jednego, dzięki czemu można na chwilę cofnąć się w czasie o kilka epok. Sami będziecie mieli okazję spróbować jak te maszyny działały, wspólnie wykonując część dawnych górniczych prac. Wyjątkową atrakcją jest możliwość odbycia przejażdżkę “czołgiem” Leonarda da Vinci. Po intensywnym dniu przejazd do ośrodka, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

W zależności od miasta wyjazdu i czasu potrzebnego na dotarcie do kopalni w Złotym Stoku, istnieje możliwość dodania kolejnych elementów do programu zwiedzania tego dnia, np. krótkiego spaceru po Kłodzku, czy po Wambierzycach. Jest to ustalane indywidualnie z każdą grupą.

2 dzień

Śniadanie. Dzisiaj pora na całodzienną górską wycieczkę, więc ruszamy w kierunku Gór Stołowych. Nie są to góry wysokie, nie musicie się więc bać stromych, ani długich i męczących podejść. Wręcz przeciwnie, góry te ze względu na swoją wyjątkową budowę geologiczną są “płaskie jak stół”, stąd zresztą ich nazwa. Jednocześnie oferują wyjątkowe widoki, więc są świetnym wyborem na początek górskiej przygody. Najpierw przejdziemy przez malowniczy, naturalny labirynt Błędnych Skał, w którym kręcono niektóre sceny z filmu “Opowieści z Narnii”. Z miejscowym przewodnikiem będziemy wędrować przez szczeliny i zakamarki, pośród wysokich i niskich form skalnych o różnych ciekawych nazwach, takich jak „Skalne Siodło”, „Labirynt”, „Kurza Stopka”, „Tunel” czy „Wielka Sala”. Później chwila odpoczynku i wejście na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). W trakcie wspinaczki zobaczymy kolejne skały o nietypowych kształtach, m.in. „Kwokę”,  „Małpoluda”, „Wielbłąda”, „Głowę Księżniczki Emilki” oraz „Słonia”. Później powrót do ośrodka na obiadokolację i nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Jadąc w kierunku Książa, krótki przystanek w głównym mieście Kotliny Kłodzkiej, czyli urokliwym Kłodzku. Miasto nazywane jest czasami “małą Pragą”. W trakcie krótkiego zwiedzania przespacerujemy się w okolicach Starego Miasta z pięknym ratuszem i przejdziemy przez urokliwy gotycki most św. Jana, który łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka. Przejdziemy też w okolicach największej atrakcji Kłodzka, czyli Twierdzy Kłodzko, gdzie krótko opowiemy o historii tej jednej z największych budowli warownych w Polsce. Dalszy przejazd i wizyta w monumentalnym Zamku Książ, trzecim co do wielkości zamku w Polsce, i jednej z największych atrakcji Dolnego Śląska. Przewodnik po zamku przybliży nam jego historię, ale bardziej niż na datach, w zwiedzaniu skupimy się na ciekawostkach związanych z tą potężną budowlą. A tych jest bez liku, ponieważ godzinami można opowiadać o losach właścicieli Książa, czyli rodzinie von Hochberg (byli właścicielami aż do początku II Wojny Światowej), czy o najsłynniejszej przedstawicielce rodziny, czyli księżnej Daisy. Dalsze opowieści snuć można o ponad 400 pomieszczeniach w zamku, w tym o części zamku przebudowanej przez nazistów w ramach realizowanego w Książu tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Dopełnieniem wizyty na zamku jest spacer po otaczających go tarasach i ogrodach, więc z pewnością czas poświęcony na wizytę w Książu pozostanie na długo w pamięci zwiedzających. Przejazd powrotny i zakończenie wycieczki wieczorem.

Pobierz program w PDF

CENA WYCIECZKI

480

*Ceny dotyczą wyjazdów z Piły. W celu ustalenia kalkulacji na wyjazd z innego miasta prosimy o kontakt z Biurem

CENA ZAWIERA

 • transport autokarem z WC, klimatyzacją i TV
 • 2 noclegi w pokojach 2-5 osobowych w pensjonatach, łazienka w każdym pokoju
 • 2 śniadania
 • 2 obiadokolacje
 • opiekę pilota w czasie trwania wyjazdu
 • usługę licencjonowanego przewodnika górskiego w czasie wycieczki na Błędne Skały i Szczeliniec
 • opłaty drogowe i parkingowe
 • podatek VAT
 • ubezpieczenie NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Zwrotów

CENA NIE ZAWIERA

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, orientacyjne ceny: kopalnia Złota + Osada Górnicza (37 zł/os.), wejście na Szczeliniec i Błędne Skały (12 zł/os. za oba), Zamek Książ (ok. 31 zł/os.)