KRAKÓW + OŚWIĘCIM LUB WIELICZKA

KRAKÓW + OŚWIĘCIM LUB WIELICZKA

3 dni

PROGRAM

1 dzień

Wyjazd wcześnie rano. Przejazd do Wieliczki i zwiedzanie z przewodnikiem słynnej Kopalni Soli, gdzie od 700 lat wydobywa się sól kamienną, a która od kilku dziesięcioleci znajduje się na światowej liście UNESCO. Na miejscu zejdziemy pod ziemię na głębokość 135 m i podążając za przewodnikiem długimi, krętymi korytarzami, posłuchamy historii oraz legend o górnikach oraz kopalni, ponadto zdobędziemy wiedzę geologiczną związaną z powstawaniem złóż solnych. Poznamy również warunki pracy górników, jakimi narzędziami się posługiwali i jak się to zmieniało na przestrzeni wieków. Niejednokrotnie zaskoczą nas wyjątkowe przestrzenie powstałe pod ziemią takie jak: jeziorko o głębokości 9 m, Kaplica Św. Kingi, Komora Stanisława Staszica- wyrobisko o wysokości 36 m, czy chociażby kryształy stworzone przez matkę naturę pochodzące z Grot Kryształowych znajdujących się w kopalni w Wieliczce. Po przygodach głęboko pod ziemią, czas odetchnąć chwilę świeżym powietrzem. Przejazd autokarem do ośrodka, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

LUB

Wyjazd wcześnie rano. Przejazd do Oświęcimia. Zwiedzanie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który od 1947 r. jest Muzeum Państwowym, a od końca lat 70 znajduje się na światowej liście UNESCO. Trasa zwiedzania zawiera w sobie poszczególne elementy: stałej ekspozycji, tzw. obozu macierzystego Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Obecnie cały obszar muzeum jest miejscem pamięci, gdzie funkcjonuje również archiwum, ośrodek badawczy, wydawniczy i konserwatorski. Po zakończeniu zwiedzania udajemy się do ośrodka by zakwaterować się oraz na obiadokolację i nocleg.

2 dzień

Śniadanie. Zwiedzanie Krakowa rozpoczniemy od Rynku Głównego, czyli samego mocno bijącego serca dawnej stolicy Polski. Miejsce to powstało w II połowie XIII stulecia, a od kilku dziesięcioleci znajduje się na światowej liście UNESCO. W obrębie Rynku Głównego zobaczymy m.in. ponad 800-letni Kościół Mariacki, z którego grany jest codziennie słynny hejnał, słynne renesansowe Sukiennice, gotycką wieżę Ratuszową mającą 70 m oraz przepiękne krakowskie kamienice. Odchodzą od Rynku głównego zobaczymy średniowieczną fortyfikację potocznie zwaną Krakowskim Rondlem, czyli Barbakan. Kolejnym punktem wycieczki będzie dawna siedziba polskich królów, słowem Wawel. Tam zobaczymy słynną  wawelską Katedrę i znajdujące się w niej groby królewskie, miejsca gdzie sztuka, architektura i historia krzyżują się ze sobą na każdym kroku. Nie zapomnimy też o najsłynniejszym dzwonie w Polsce, mowa oczywiście o dzwonie Zygmunta. Tuż nieopodal wzgórza wawelskiego natrafimy na Smoczą Jamę, domostwo smoka uprzykrzającego życie mieszkańcom Krakowa. Sprawdzimy czy krakowski stwór istnieje i czy zieje ogniem. Później czas do dyspozycji grupy na Rynku. Po południu zwiedzanie ekspozycji “Podziemia Rynku – Śladami Europejskiej Tożsamości Krakowa”. Wystawa umieszczona jest pod brukiem, po którym na co dzień przechadzają się tysiące turystów. Ekspozycja opowiada o najdawniejszych dziejach miasta, oraz życiu i zwyczajach ówczesnych mieszkańców grodu Kraka. Pozwala się przenieść w czasie i poznać Kraków jeszcze lepiej, a wyjątkowe otoczenie krakowskich podziemnych labiryntów dodaje poznawaniu historii dodatkowy smaczek. Powrót do ośrodka na obiadokolację i nocleg.

3 dzień

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Krakowa. Spacer na  Kopiec Kościuszki, jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Krakowa, z którego zobaczymy przepiękną panoramę miasta z wysokości prawie 35 metrów oraz wystawę “Twierdza miasto Kraków 1846 – 1918”.
Na drugą część dnia proponujemy kilka opcji do wyboru, w zależności od zainteresowania i wieku uczestników:

OPCJA 1:
Przejazd na krakowski Kazimierz, obecnie dzielnica, a w dawnych czasach odrębne miasto, które pod koniec XV w. stało się miejscem zamieszkiwanym w większości przez ludzi wyznania mojżeszowego. Przejdziemy się najważniejszą arterię Kazimierza- ulicą Szeroką, gdzie zobaczymy dawne przepiękne kamieniczki, ale również Starą Synagogę będąca jedną z cenniejszych budowli sakralnej architektury żydowskiej. Następnie udamy się na usytuowany zaraz przy synagodze cmentarz Remuh, którego najstarsze pochówki datuje się na II połowę XVI w. Obecnie znajduje się tutaj ponad 700 płyt nagrobnych. Kolejnym punktem wycieczki będzie wizyta w jednym z wyjątkowych krakowskich muzeów. Fabryka Emalia Oskara Schindlera, miejsce to kojarzyć może się z filmem autorstwa Stevena Spielberga “List Schindlera”, który przedstawia losy ówczesnego właściciela fabryki oraz ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej. Stała ekspozycja muzeum przybliża historię tamtych czasów, prezentuje sylwetkę „sprawiedliwego wśród narodów świata” Oskara Schindlera i uratowanych przez niego mieszkańców Krakowa wyznania mojżeszowego.

OPCJA 2:
Przejazd do Ogrodów Doświadczeń im. Stanisława Lema miejsca, gdzie w otoczeniu zieleni za pomocą różnych zmysłów poznaje się wiele dziedzin fizyki m.in.: akustykę, mechanikę, optykę i hydrostatykę. Na obszarze ponad 6 ha znajdują się: urządzenia pokazujące zjawiska fizyki, ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” oraz zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

We wszystkich opcjach czas dla grupy na posiłek we własnym zakresie i przejazd powrotny.

Pobierz program w PDF

CENA WYCIECZKI

560

*Ceny dotyczą wyjazdów z Piły. W celu ustalenia kalkulacji na wyjazd z innego miasta prosimy o kontakt z Biurem

CENA ZAWIERA

 • transport autokarem z WC, klimatyzacją i TV
 • 1 nocleg w pokoju 2-5 osobowym w pensjonatach lub hotelach, łazienka w każdym pokoju (możliwe pokoje typu studio)
 • 1 śniadanie
 • 1 obiadokolację
 • opiekę pilota w czasie trwania wyjazdu
 • usługę licencjonowanego przewodnika po Krakowie (4 godziny)
 • opłaty drogowe i parkingowe
 • podatek VAT
 • ubezpieczenie NNW
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Fundusz Zwrotów

CENA NIE ZAWIERA

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, orientacyjne koszty: Kościół Mariacki (5 zł/os.), Wawel (8 zł/os.), Smocza Jama (5 zł/os.) Kopiec Kościuszki (10 zł/ os.) oraz w zależności od wybranej opcji: Stara Synagoga i cmentarz Remuh (8 zł/os.) fabryka Schindlera (18 zł/os.) lub  Ogród Doświadczeń (11 zł/os. -zwiedzanie samodzielne 17 zł/os., zwiedzanie z przewodnikiem) lub “Śladem Europejskiej Tożsamości Krakowa”- Podziemia Rynku (18 zł/os.).